Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Svět předtím

Londýn je jako obrovská učebnice historie. Pokud se mu naučíte naslouchat, dozvíte se často mnohem víc, než byste kdy vyčetli z jakékoliv knihy. Čím déle zde žijete, tím víc vás do sebe Londýn začíná vtahovat. Stáváte se jeho součástí, začínáte chápat souvislosti a jeho tajemství. A často s překvapením zjišťujete, že ten zdánlivě zmizelý svět je stále součástí toho našeho, jen trochu jinak…

stačilo necelých padesát let a místo vody jsou mrakodrapy...

Jaký byl svět tenkrát? Tuhle otázku si začínáte klást čím dál častěji. Díváte se kolem sebe a na každém kroku potkáváte stavby a technické artefakty, jež "mluví". Vypovídají o světě jež tu byl. Dnes už nejsou takové jako v době svého vzniku, ale to je jedno. Díváte se na ně a začínáte tušit souvislosti. Začíná se pomalu dávat dohromady skládačka života před vámi. Před naší dobou, před internetem, počítači, mobilními telefony, televizí, dopravními letadly, supermarkety…apod.
Svět jež měl jiná pravidla. Svět jež vypadal a fungoval zcela jinak, než ten náš a přitom mnohé je stále stejné dodnes, jen to děláme trochu jinak. Nevím přesně čím to je. Možná tady prostě nestačili, jako komunisti u nás, ten starý svět zbourat a nahradit modernou. Tady vlastně stále žijete někde ve dvacátém, někdy v devatenáctém a někdy dokonce v osmnáctém století.
Stojíte v místech, která pokud si odmyslíte auta, semafory a billboardy vypadají stejně, jako předtím. Jen teď například plavební kanál nepřekypuje dopravním ruchem, ale naopak je z něj tiché kotviště jež působí jako idylické jezero uprostřed obytné zástavby. Jaké to tu asi bylo před padesáti, sto, dvě stě lety?
Tušíte, že jiné, ale přesto stejné. Obří ocelová vrata uzavírala a otevírala cestu pro lodi dovnitř a ven. Na fotkách vidíte, jak to tu vypadalo dříve. Pomalu se začíná dávat dohromady obraz, jak to tu vypadlo předtím. A začínáte si uvědomovat to, že náš moderní svět je tu jen krátce, pár let. Ten svět předtím tu byl mnohem déle. Jak moc daleko, ale je od toho dnešního? Co je vlastně tak jiné? Kam se poděly obří parníky, které denně vozily zboží a lidi z celého impéria? Kde je vlastně bývalé impérium vládnoucí po stovky let světu?
Stojíte na místech, která byla srdcem britského impéria. Největšího impéria v moderních dějinách. Impéria jež bylo symbolem pokroku, inovací a myšlenek jež změnily tvář moderního světa. Kam se vlastně to impérium podělo? Často to vypadá tak, že se jakoby jen jakoby stáhlo na tenhle ostrov, který po staletí vládl světu. Co je jinak? Kam se poděla britská moc a síla?
Kam se ztratil svět předtím? A co když vlastně nikdy ten svět předtím neskončil? Jen se rozměnil v našem moderním světě. Kde ho přikryly reklamy, dopravní ruch a změna nájemníků. Něco se tady stalo. Je to jako kdyby se ten starý svět dostal do bodu, kdy nemohl přežít, tak se stáhl. Možná to bylo dáno dvěma světovými válkami, které odpravily milióny lidí, jež by ten svět předtím jinak zalidňovali a žili v něm své životy v poklidu a míru jako my dnes.
Možná bychom se všichni narodili do jiného světa. Možná by to byl ten svět předtím v němž bychom žili, aniž bychom měli vše co nám přinesly dvě světové války, technologie a memento jakých hrůz je schopen člověk. Zkušenosti jež formovaly svět předtím, který se „zahanbeně“ propadl sám do sebe. A jak odchází na věčnost jeho příslušníci, odchází i tento svět. Zůstává však stále přítomen a ještě mnoho desítek, možná stovek let přetrvá jeho odkaz. Sice budou jedna za druhou shazovány neperspektivní domy, bloky, čtvrti a technická zařízení, které bude nahrazovat naše současná moderna.
Píšu tento blog a dívám se oknem na blikající maják na rozsvícené střeše One Canada Square, vedle svítí mrakodrapy Citibank, Barclays, Bank of America, HSBC....září do šedivé, studené londýnské tmy a vypovídají o světě dneška. Světě, který roste do výšky a do hloubky. Kde v podzemí vznikají obří nákupní centra propojená se zbytkem Londýna uzly rychlé městské dopravy, kde si lidé čtou elektronické knihy, poslouchají hudbu v kapesních přehrávačích a platí bezhotovostně v terminálech. Svět dneška je o rychlosti a pohodlí, stejně jako byl i ten předtím. Jen rychlost a pohodlí znamenaly něco jiného.
Svět předtím nezanikl, jen se stal součástí našeho světa, nebo možná my jsme se stali součástí toho světa předtím, kdo ví...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Krám | pondělí 7.3.2011 10:00 | karma článku: 10,43 | přečteno: 1036x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2806x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

12. května 2024

Seriál Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak...

Napadení a hajlování. Policisté v rámci derby pražských S zadrželi šest lidí

11. května 2024  22:15

Po skončení dnešního utkání fotbalistů Sparty a Slavie na stadionu na pražské Letné museli...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 24403x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy