Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dow Jones, poučíme se z historie růstů a krizí?

Kapitálové trhy zažily mnoho propadů, které se nás však zdánlivě netýkaly. Přesto však mnohá politická rozhodnutí, která ovlivňovala naše životy, souvisela se situací na trzích a naopak politika zpětně ovlivňovala chování trhů.

Pojďte, tedy společne se mnou, na exkurzi do historie světa od roku 1895 až po dnešek. Naším průvodcem bude nejstarší index světa, Dow Jones Industrial Average, jehož křivku budeme v různých časových obdobích sledovat. Veškeré grafy jsou přebrány ze zahraničních blogů ze serveru wordpress.com, proto je nechávám v originále, pouze je doplňuji svým komentářem.

Jak číst graf DJIA

    1. Na horní vodorovné lince je, v modrém rámečku, jméno v té době vládnoucího prezidenta USA
    2. Křivka znázorňuje vývoj indexu Dow Jones Industrial Average (dále jen DJIA) v daném časovém období
    3. Vertikální číselná škála pak reprezentuje hodnotu indexu
    4. Barva sloupců v grafu se mění podle toho, zda trh roste (bílá), nebo se dostává do recese (šedivá)
    5. Texty ve žlutých polích reprezentují vybrané události, které mohly mít vliv na chování investorů
    6. Na spodní lince jsou v černých polích roky, ohraničující období grafu

      Připraveni? začínáme...
      ---

      1895 – 1909

      Na konci 19. století začalo být obchodování s cennými papíry institucionalizováno a v USA vznikla tak i první burza, která umožňovala obchodování s tehdejšími společnostmi. V té tobě vznikl i tento index,Dow Jones Industrial Average, který od té doby pravidelně sleduje vybrané tituly burzy. Je zajímavé, že jen jeden z 12 původních titulů, které obsahoval původní DJIA tam zůstal. Je to General Electric, která narozdíl od ostatních titulů, které se staly buď součástí akvizice, nebo zanikly zde figuruje stále, stejně jako roku 1895. Začátek indexu se datuje končící zlatou horečkou, navazující Španělsko - Americkou válkou a ustavením zlatého standardu, který se stal jedním ze základů monetrání politiky USA. První období DJIA skončilo růstem daným objevy, které akcelerovaly události kolem průmyslové revoluce symbolizovány masovou výroba automobilů reprezentované modelem Ford-T a také letem prvního letadla bratří Wrigthů. Z pozoruhodných dat je třeba připomenout paniku roku 1907, která ovlivnila i budoucí vývoj zásahů vlády USA do ekonomiky, kdy souhlasila s tím, aby J. P. Morgan, vlastník U.S. Steel, přebral Tennessee Coal a vytvořil tak jeden z prvních ne železničních konglomerátů té doby. Jelikož je třeba připomenout, že železnice byla v té době hlavním typem typem investic a průmyslové akcie, které obsahoval DJIA, byly považovány za spekulativní tituly.

       

       

      1910 – 1919

      Svoji druhou dekádu zahájil index propadem a paradoxně začal růst nedlouho před katastrofou Titaniku, ta je zaznamenána jen krátkým propadem roku 1912. Růst pokračoval až do roku 1913, kdy se index znovu i přes průmyslové objevy vnořil do recese. V té době je také ustanovena Americká centrální banka (FED), který začal regulovat trhy a dodávku peněz. Tato dekáda také znamenala v roce 1914 nejdleší přerušení obchodování na 4,5 měsíce, které bylo prosazeno z obav ohledně vypuknutí 1. světové války v Evropě. Vzhledem k faktu, že zavření burzy pouze podpořilo rozvoj černého obchodu mimo budovu new yorské burzy, bylo obchodování  obnoveno a znamenalo růst indexu. Ten se sice zpomalil na základě obav vstupu USA do války a z bolševické revoluce roku 1917 v Rusku, ale do krátké recese se propadl až v roce 1918. USA však vyšly z 1. světové války nezničené a naopak posílené. Index tak měl od roku 1919 znovu stoupající tendenci.

       

       

      1920 – 1929

      Tato éra byla pro DJIA jednou z nejslavnějších v historii, protože znamenal obrovský nárůst soukromých investorů, kteří začali na burze zhodnocovat peníze. Z cenných papírů se stal velký hit, který akceleroval velký růst od roku 1921, kdy odezněla počáteční recese. Způsobená doznívajícími následky 1. světové války a epidemií španělské chřipky. Byla to doba nových objevů a technologií, jako rádio, které se se stalo jedním z akcelerátorů dalšího růstu, kdy se stejně jako počítače v pozdější éře, se stalo jedním z prvních masově prodávaných nových komunikačních prostředků. Přes krátké období propadu indexu, se ten dostal od roku 1924 do růstové fáze, která byla tvořena tzv. býčím trhem, který akceleroval růst indexu až do pověstného krachu 1929, který poslal DJIA a celý svět do nejhlubší recese. Jak lze vidět na grafu, žádný z předchozích propadů nebyl, tak hluboký, jako ten roku 1929. Je zajímavé uvědomit si, že éra předcházející pádu Wall Street byla dobou obrovského rozvoje společnosti, první demonstrace televize, Lindbergh vykonal první non-stop let z New Yorku do Paříže, začaly experimenty s raketami, první vysílačky a byl vynalezen kráječ na chleba.

       

       

      1930 – 1939
      Rok 1930 zastihl index DJIA v nejhlubším propadu své historie, který se nazývá obdobím Velké deprese. Z něj vyšel, paradoxně, až díky začátku 2. světové války v Evropě. Je však velmi zajímavé podívat se co s v období Velké deprese dělo. Přestože svět se potýkal s jednou z nejtěžších krizí moderních dějin, jež vedla, mimo jiné, k nástupu Hitlera k moci v Německu. V USA však došlo k následujícím událostem. 1930 začal fungovat první supermarket, 1931 byl otevřen největší mrakodrap na světě, Empire State Building. Přes tyto zdánlivé signály růstu (moderní vynálezy, stavba budov…atd.) nebyla ekonomika v pořádku a Roosevelt musel přikročit v roce 1933 k zavření několika bank a také došlo k propadu zlatého standardu. Jako plán obnovy ekonomiky přijal Kongres tzv. New Deal. To velmi připomíná současné stimuly, kterými regulují vlády ekonomiky nyní. Jak je vidět, byt růst po přijetí New Deal, stejně jako v dnešní době, velice rychlý, přesto však se index propadl do další recese před začátkem 2. světové války. Názory na účinnost Rooseveltova, New Deal se liší. Někteří tvrdí, že USA pomohl, protože dal lidem práci. Druhý pohled však říká, že to co vyvedlo USA z recese nebyl New Deal, ale až druhá světová válka.

       

       

      1940 – 1949

      Po propadech Velké deprese znamenala 2. světová válka pro USA obrovské oživení, ale až v její druhé půlce. Je rozšířeným omylem tvrdit, že investoři válku vnímali jen dobře. To v žádném případě. Agresivita s níž Hitler napadl Polsko, Nizozemí a Francii a zejména pak rychlost, jakou byly tyto operace provedeny, byla vnímána jako hrozba. Přestože USA bylo velkým dodavatelem válečného materiálů a pohonných hmot, byl zde psychlogický efekt, kdy investoři si uvědomovali, že válka tak, jak ji pořádá Hitler, je nebezpečná. DJIA prošel několika propady, které korespodnují s válečnými událostmi. Jeho oživení došlo, až po vítězství Velké Británie v Bitvě o Británii, která zamezila Hitlerovi invazi na britské ostrovy. Další ránou však byl rok 1941, kdy index reagoval na útok na Pearl Harbor, který znamenal pro USA, že nemohou zůstat stát mimo válku. K růstu došlo až roku 1942 po zdařilých akcích amerického námořnictva v Pacifiku, zejména pak odražení útoku Japonců v klíčové bitvě u Midway. Od té doby však DJIA znovu rostl a i přes výkyvy se až na krátké období roku 1945 se nedostal do recese. Do ní spadl znovu až roku 1949, kdy se pomalu začala vyostřovat studená válka a politický konflikt mezi USA a SSSR. V této to době jsou však učiněny velké objevy, například první počítat ENIAC, začátek masové produkce TV a je objeven tranzistor.

       

       

      1950 – 1959

      Index DJIA vstoupil do tohoto obdbobí s velmi nepříjemnými vyhlídkami, díky eskalaci konfliktu v Koreji, který díky anganžmá čínské armády hrozil přerůst v novou světovou válku. Na začátek korejské války, jak je vidět z grafu, DJIA reagoval poklesem. Větším růstem pokračoval Dow jones až od poloviny roku 1951, kdy Eisenhower zbavil velení generála Douglase MacArhura, který chtěl jít do přímého konfliktu s Čínou a nepřímo tak SSSR. Odvolání generála MacArthura bylo trhy přijato dobře. Padesátá léta pak byla růstu a i přes válku v Koreji index rostl. Nevětší nárůst však znamenal konec korejské války, kdy po krátké recesi, způsobené tím, že korejskou válku USA prohrávalo, znamenala padesátá léta velký nárůst k rekordním hodnotám, symbolizovanou magickou hodnotou 500 bodů. Růst byl přerušen až, když SSSR vypustilo družici Sputnik. Ten šokoval americkou veřejnost, protože pokud by Rusové byli schopni vypustit vojenskou družici do vesmíru, mohou tak zasáhnout USA a ta proti této zbrani nemá žádnou obranu. Přes tyto obavy však index od roku 1958 znovu roste. V této době jsou rovněž učiněny pokroky v vědecko technické oblasti, které zlepšují lidem život. Začne vysílání barevné televize, je podávána vakcína proti dětské obrně, začínají se masově produkovat počítače, je vypuštěn Sputnik a vyroben první křemíkový čip (základ budoucích osobních počítačů).

       

       

      1960 – 1969

      Je obdobím velkého růstu, které však doprovází krátká období ostrých propadů reagujících na zásadní politické krize té doby. Roku 1961 byl začátkem kubánské krize nejprve reprezentovanou Zátokou sviní, což byl další možný vojenský konflikt, do nějž však USA nevstoupilo napřímo. Dále potom eskalací americké vojenské pomoci Jižnímu Vietnamu a navazující druhou kubánskou krizí, kde se samo USA ocitne na prahu nukleární války se SSSR. Po vyřešení krize DJIA stoupá a nezastaví se, ani po atentátu na JFK. Propady zažije až během Vietnamské války, kdy se pomalu růstový trend začíná obracet. Zejména s přibývajícími problémy ve Vietnamu. Růst je akcelerován i dalšími pokroky v oblasti vědy je vypuštěn první meteorologická družice, první lidé letí do vesmíru, Telstar vypouští první civilní komunikační satelit, videorekordér se dostává do domácností a člověk přistane na měsíci.

       

       

      1970 – 1979
      Toto období znamená éra velkých propadů, ale i růstu. DJIA překoná roku 1972 další magickou hranici 1000 bobů. Obrovské zbrojní výdaje kvůli válce ve Vietnamu, mimo jiné, vedou Nixonovu administrativu k devaluaci dolaru, tento akt způsobí krátký propad, který vystřídá optimismus, indikující možnost skončení války ve Vietnamu, která se stala v té době velkou finanční i sociální přítěží USA. Rok 1974 však přináší další ránu, tentokrát je to ropa, kdy kartel OPEC poprvé využije své moci a ukáže, co se stane, když někdo má pod palcem světové zásoby ropy. Éra skončí rezignací Nixona po aféře Watergate. Od roku 1975 DJIA opět roste. Tento růst je doprovázen různými výkyvy vedoucími až k tzv. stagflaci mezi lety 1977-1979. Přesto však se na tomto trhu dá velmi dobře vydělat. Je to i doba rychle rostoucích titulů, jako McDonalds, IBM, Xerox, Avon slibují velmi dobré vyhlídky a jsou považovány za jistou investici.

       

       

      1980 – 1989

      Začne dvěma krátkými recesemi, mezi lety 1980 a 1981 – 1982, jež sice nevypadají nijak závažně, přesto však musí FED sáhnout k regulačním opatřením. Tato doba je však i časem velkých změn, začínají se prodávat osobní počítače, je představen walkman a vypuštěn raketoplán. Od roku 1983 index roste. Tento rok však dojde i k další události, jež otřese trhem, kdy je rozhodnutím soudu rozdělena AT&T, největší telekomunikační firma světa. To vyvolá obavy u podobně velkých společností, propad je však krátký. Následuje objevení nemoci AIDS a katastrofa Challengeru, což jsou hlavní zprávy té doby. Ty však trochu zastiňují jiný, z ekonomického pohledu mnohem zásadnější, fakt. USA se od roku 1985 změnilo z národa, který byl dodavatelem peněz jiným, národem dlužníků, který si naopak půjčuje je od jiných. Index přes výkyy dále roste a dokonce pokoří roku 1987 další hranici 2000 bodů. Přesto však tento rok znamená největší otřes za poslední dobu, kdy i přes obrovský růst se index propadne se o 1000 bodů za dva měsíce! Krach roku 1987, je jeden z největších v novodobé historii, přestože neposlal USA do recese, je provázen i spoustou skandálů a nápadně připomíná to, co se odehraje v mnohem větším v letech 2008. Pozitivní zprávy, jako pád železné opony a tím i otevření nových trhů na východě, posílají DJIA znovu směrem vzhůru.

       

      1990 – 1999

      Začíná takzvaným "Saddámovým medvědím trhem", kdy díky nejistotě ohledně války v Perském zálivu se trh propadne velmi příkře. Až její oficální vyhlášení války a zejména rychlé ukončení, vyvede z recese nejen DJIA, ale i USA, které se díky eskalaci nejistoty událostí let předchozích do recese propadly. Po té následuje období raketového růstu, které však překoná naprosto všechny předchozí hodnoty a přes obrovsky nákladné věci typu válka v Jugoslávii, Kosovu, vše stále roste! Je zde však několik momentů, které je dobře si připomenout. Roku 1992 dojde, z pohledu ekonomiky a budoucího vývoje, ke dvěma zásadním událostem. Schodek USA dosáhne 300 miliard dolarů a dluh USA pak 4 bilióny dolarů.  Přes tyto za jiných okolností nepříznivé zprávy, DJIA dále roste. Tento růst je živen zejména optimismem investorů z tzv. DOT.COM titulů, které přivedly na burzu a zejména její nový parket NASDAQ obrovské množství investorů. Ti táhnou všechny indexy, včetně DJIA vzhůru. Pojďme se však ještě podívat na tři události, které budou mít velký vliv na budoucnost. 1997 umírá bývalý čínský prezident  Deng Xiaoping, pokračovatel Mao Ce Tunga. Tato událost symbolizuje odklon Číny od klasického maiosmu a příklon k nové formě kapitalismu ovládané komunistickou stranou. 1998 přinese dvě významné události. Je potvrzena recese v Japonsku, které bylo, stejně jako například v dnešní době Čína, asijským tygrem, který procházel zejména v osmdesátých letech obrovským růstem. Druhou ranou však je, ten samý rok ekonomická krize v Rusku, která pokud by propukla v občanskou válku mohla znamenat destabilizaci východních trhů.

       

       

      2000 – 2009
      Přináší signály blížící se, ale ignorované, recese. I v tomto období vše rostlo a překonávalo růstem vše ostatní. Otázkou však bylo, jak dlouho toto období bude trvat, pokud zvážíme změny, která se za poslední roky odehrály.  Řešení na sebe nedalo dlouho čekat. Rok 2000 začal tzv. DOT COM krachem, kdy akcie technologických firem vedoucích předchozí růst, začaly kolabovat jedna za druhou. Tento jev rozkolísal na dlouhou dobu trhy a indexy včetně DJIA. Díky rekordním růstům let minulých, však propad nebyl tak viditelný, jako předchozí krize. Nicméně pokud se na to podíváme z pohledu dnešních zkušeností, je třeba zdůraznit několik událostí. NASDAQ se roku 2000 propadl do tzv. medvědího trhu. Tento jev již známe z krize z třicátých let! 2001 se z důsledku teroristického útoku na New York propadnou všechny indexy. Ke změně dojde až invazí do Afghanistánu, kdy DJIA opět roste, jako u všech předchozích válek. 2002 začíná díky široce dostupným hypotékám tzv. realitní boom, který se stane, zejména díky tzv. subprime mortgage, časovanou bombou explodující naplno roku 2008. Rovněž díky další nejistotě, způsobené účetními skandály ENRON a Worldcom, a také nejistotě ohledně teroristických útoků v Moskvě a Bali, se index DJIA propadá. Impulsem pro další raketový růst je až začátek druhé války v Iráku. Přes všechny další události vše zdánlivě rostlo až rok roku 2008, kdy se ukázalo, že růst nelze do nekonečna…

       

       

      Připraveno s použitím informací ze serveru http://leduc998.wordpress.com
      ----

      Na závěr se s vámi podělím ještě o jeden graf, ukazující délku jednotlivých období růstu a propadu Dow Jones Industrial Average indexu. Je zajímavé si všimnout, že období růstu i propadu bylo v poslední době vždy téměř stejně dlouhé. Je tedy skutečně otázka, zda je reálné, pokud jsme nyní v propadu, předtím jsme byli 18 let v růstu, zda se můžeme realisticky dostat do období růstu jen za dobu jednoho roku? A tuto otázku odpoví až budoucí vývoj.

      ---

      Abychom neskončili tak negativně, přidám ještě dva obrázky. Ty už tak vážné nebudou, i když jsou celkem pravdivé...:)

       

       

       

       

       

       

      Autor: Jiří Krám | pondělí 11.1.2010 10:00 | karma článku: 17,02 | přečteno: 3677x
      • Další články autora

      Jiří Krám

      Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

      Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

      24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

      Jiří Krám

      Vystoupit z komfortní zóny

      Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

      22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

      Jiří Krám

      Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

      Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

      7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

      Jiří Krám

      O čase minulém, přítomném a budoucím

      Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

      23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2806x | Společnost

      Jiří Krám

      Historie umění ve třech barvách

      BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

      16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
      • Nejčtenější

      Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

      15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

      Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

      Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

      15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

      Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

      Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

      16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

      Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

      Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

      13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

      Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

      Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

      17. května 2024  14:16

      Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

      Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

      18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

      Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

      Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

      18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

      Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

      Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

      18. května 2024  20:43

      Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

      Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

      18. května 2024  20:21

      Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

      • Počet článků 66
      • Celková karma 0
      • Průměrná čtenost 24403x
      Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

      Seznam rubrik

      Oblíbené blogy