Anatomie finanční krize, aneb proč se svět bojí Řecka

Rozšířeným mýtem je, že řecký problém je jen politický. O čem se nemluví skoro vůbec existuje problém technický. Ten je mnohem větším rizikem, než jakákoliv rozhodnutí kohokoliv v Bruselu, Berlíně, Paříži nebo Aténách. Navíc tohle není poprvé, přesně stejná situace tu byla před třemi roky.

economist.com

„15 září 2008 zbankrotovala investiční banka Lehman Brothers (založena 1850). Bankrot Lehman Brothers spravující majetek 600 miliard dolarů se stal největším v historii USA.“ Tolik tedy Wikipedie, ale to jistě znáte. Co možná nevíte, je co následovalo po tom. „Ve čtvrtek 18 září 2008 v 11 hodin dopoledne si Americká centrální banka (Fed) povšimla rychlého mizení peněz z účtů amerických bank. Peníze v hodnotě 550 miliard dolarů zmizely z účtů v rozmezí dvou hodin. Fed se proto rozhodl otevřít okno pomoci a poslal do oběhu 105 miliard dolarů. Nicméně rychle si uvědomili, že toto tempo nejsou schopni zvládnout. Byl to elektronický útok na banky (bank run). Proto se rozhodli tuto operaci uzavřít a zastavit peněžní účty v celých Spojených státech. A oznámit garanci 250 000 dolarů pro účet, aby se zamezilo další panice. Pokud by to neudělali, jejich odhad je, že ve 2 hodiny odpoledne, by zmizelo 5,5 bilión dolarů  z peněžního systému USA. Kdyby k tomu došlo, zkolabovalo by to celou ekonomiku USA a do 24 hodin celého světa.“
Přestože slova Paul Kanjorskeho, předsedy komise pro dohled nad finančními službami a kapitálovými trhy, mohou znít příliš ostře, podobnou rétoriku však zvolil i šéf Fedu, Ben Bernanke, když prohlásil, že „Pokud by to takto pokračovalo, nemuseli jsme v pondělí už mít ekonomiku žádnou.“
Tyto uvedené příklady pouze ilustrují, jakou paniku může neřízený bankrot vyvolat. A tohle bylo jen „pár“ bank...někde za oceánem. Máte představu co by se dělo, když zkrachuje celý finanční systém nějakého státu, který....je propojen na 15 dalších společnou měnou? Máte pocit, že krachy řeckých bank a ně navázané krachy bank mimo Řecko by byly naprosto neškodné? Máte pocit, že když investoři vybírali své úspory tempem 550 miliard dolarů za dvě hodiny, zůstane vše klidné, jak hladina moře, když zkolabuje celá země a na ni navázané banky?
A možná, že jste nepochopili, co se 18 září 2008 stalo, takže si ještě zopakujeme klíčové slovo ELEKTRONICKÝ útok (run) na banky. Víte, často se tady lidé zaklínají selskou logikou, ale co když je to mnohem horší? Co když ty transakce o nichž se mluví nejsou LIDSKÉ, ale AUTOMATIZOVANÉ?
Uvědomte si, že spousta věcí funguje automaticky. Když to hodně zjednodušíme, tak se bankovní systémy chovají podle jednoduché scénáře. Kick In (kupuj), Hold (drž), Kick Out (zbavuj se). Mnoho těchto obchodů je automatických. Spousta systémů bank a fondů funguje tak, že algoritmy hlídají stavy na trhu, když tam nastane nějaká podmíka, nebo není splněna, začne se něco dít.
Jediné v čem je rozdíl je objem. Zjednodušeně řečeno, když prodáváte, nebo nakupujete za milion liber, je to jednoduchá a rychlá operace v řádu minut. Pokud hodláte to samé provést třeba se zlatem za 2 miliardy liber, bude to trvat cca. 45 – 120 minut , než se transakce vyhodnotí. Mnoho obchodů vyžaduje potvrzení, ale jako ukazuje příklad UBS, který se stal přes pár týdny v Londýně. Ani 1,5 miliardy liber, nemusí být tak chráněno, že je nějaký obchodník „neprohraje“.
A co teprve automatizované systémy? Některé fondy fungují zcela automatizovaně, kdy nepotřebují ani potvrzení o operaci. Tam to funguje tak, že si nastavíte hladinu, pod níž se vám nevyplatí danou věc držet (hold) a stejně jako předtím jste si nastavili automatický nákup (Kick In), tak máte nastaveno, že pod určitou hodnotu se toho začnete zbavovat (Kick Out).
Obří banky a investiční společnosti jsou často buď plně automatizované, nebo polo automatizované. Výsledkem je to, že vlastně samy nakupují, drží a zbavují se titulů. A pokud vypukne panika, tak na ni tyto systémy samy zareagují.
Je velmi jednoduché říct, měli jste Řecko nechat zkrachovat a bylo by to. Otázka však je, co by stalo, kdyby vznikla neřízená krize a stejně jako v roce 2008 a bankovní systémy po celém by začaly provádět příkaz Kick Out nad stovkami miliard...

Autor: Jiří Krám | čtvrtek 29.9.2011 10:00 | karma článku: 16,84 | přečteno: 1990x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11