Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jeeves vs Saturnin

Dvě specifické literární postavy, které o obou národech, britském a českém, vypovídají mnohem víc, než se na první pohled může zdát.

google.co.uk

Každá země, má specifický styl humoru. Ten často bývá nepřenosný. A i když jej lze přeložit, jako se stalo v případě knih P. G. Wodehouse, kde hlavním hrdinou osobní sluha (v angličtině Valet) Willbeforce (Bertie) Woostera, jménem Jeeves, může se stát, že tak jako v tomto případě, si svou představivostí vybavíte tyto literární postavy jinak, než ve skutečnosti jsou. V případě Jeevese, na tom má největší zásluhu právě jedna z nejoblíbenější postav českých humoristických románů, Saturnin.

Pokud, stejně jako já, znáte nejdřív Saturnina, a pak v pozdějším věku, spíš náhodou narazíte na Jeevse, trochu vám tyto postavy splynou. Český překlad, je totiž pouze PŘEKLAD. Není sice špatný, ale pro pochopení Jeevese, a důvodu proč jej Britové i Američané tak milují, že dokonce jeden ze slavných internetových serverů, konkurující Yahoo, Altavista, Excite, ale později i Google, mohl nést tak hloupý název – AskJeeves.com, je však třeba číst v originále a vybavit si postavy tak, jak je autor zamýšlel.

Onen avízovaný rozdíl je právě to, že Saturnin a všechny okolo něj se pohybující postavy, až na tetu Kateřinu a Milouše, jsou spíše kladné a poměrně vysoce inteligentní. Ať už je to dědeček, doktor Vlach a i láska hlavního hrdiny, slečna Barbora. Stejně tak saturninův „pán“, Jiří Oulický, je poměrně běžným občanem, který je inteligentní a příjemný. I samotný Saturnin, je spíš chytrý, ale není vychytralý. Atmosféra Saturnina je dána pohodovou dobou rvní republiky, kdy jedinou nevyjasněnou otázkou celého příběhu je, proč si Jiří, vydržuje osobního sluhu - Saturnina, když většina postav pohybující se okolo něj, rozhodně nepůsobí dojmem, že by něco takového potřeboval.

V případě Jeevese, je to zcela naopak. Žádná z postav, dokonce ani samotný Jeeves, není jen kladná! Naopak Jeeves, což jsem pochopil, až když jsem viděl seriál Jeeves a Wooster natočený podle Wodehouseových knih, je naprosto chladnokrevný a vychytralý manipulátor, který je tak ďábelsky, to slovo je na místě, chytrý, že si jej musíte oblíbit. Tam kde Saturnin spíše podporuje pána v jeho „lumpárnách“ a baví okolí jako takový milý přidružený člen rodiny, Jevees je vychytralý ďábel, jehož motivy ani důvody nejsou nikdy odhaleny.

Ano, film se podepsal na tom, jak vidíte literární postavy. Pokud se mluví o Saturninovi, každý si vzpomene na milou, sice trochu roztržitou postavu Jiřího Ou zahranou Ondřejem Havelkou, jenž nikdy nepůsobí dojmem namyšleného idiota. Slečna Barbora, je také v podání Lucie Zedníčkové spíše inteligentní kráska, jíž přejete štěstí. Oldřich Vízner, v roli Saturnina, je také spíše takovým milým a chytrým pánem na povídání, který náhodou je osobní sluhou, nikoliv vychytralým chladnokrevným manipulátorem, jakým je Jevees v podání Stephena Frye v britském seriálu o Jeevsovi a Woosterovi.

Saturin také nepůsobí vedle Jiřího jako lev hovořící s šimpanzem, jež umí vyslovit slovo „Jistě“ (v angličtině Indeed čtěte Indýd) s takovou dikcí, že zároveň pochválí „svého pána“, ale zároveň jej urazí, aniž by řekl cokoliv co by pán pochopil jako urážku. To samé je oblíbené konstatování směrem k dalším výstřelkům pana Woostera, na něž má Jeeves obzvlášť vytříbené slovo „Povznášející“. To opět s jeevsovskou dikcí a podáním Stephena Frye pronáší, tak že jej musíte milovat. Dalším oblíbeným trikem jež Jeeves má narozdíl od Saturnina, je věta „Je to vše pane?“ (Is that all Sir? čtěte Is det ól sr?) ta opět pronánšená jeevsem, bude znít zcela jinak, než jak ji vůbec umíme do češtiny přeložit. Věty pronášené jeevsovou dikcí budou znít stejně, jako kdybyste zmixovali věty „Vaše další kniha Pane Prezidente je opravdu vynikající.“ s větou „Ano další hovadina, na níž se bude v knihovně prášit, kterou by jinak nikdo nečetl, pokud byste byl jen obyčejným člověkem.“

Toto vše Jeevsovi prochází zejména z důvodu, že jeho svět je, oproti saturninovu je zcela jiný. Tam je nejhorší postavou teta Kateřina, jež je sice směšná, ale na rozdíl Woosterovy tety Agáty, nepůsobí dojmem robotické kombinace Napoleona s Hitlerem a Caligulou, navlečeným v sukních. Jedním z hlavních „úkolů“ jeevese je právě před tímto vražedným koktejlem jména teta Agáta chránit, jež je navíc akcelerován tím, že Betrie Woooster „trpí“, ano to je naprosto správné slovo, tím, že mám tet více. A každá, po „svém“, jej používá jako nástroj na uskutečňování svých cílů. Jeeves, je často woosterův „zachránce“, přestože nezřídka situaci jež se mu nezdála pro něj výhodná, ano jeeves, přestože je oddaným, a to bez úvozovek, služebníkem svého pána s nimž neváhá, ani skončit do vln Atlantiku při cestě zaoceánským parníkem, je to Jeeves, kdo drží situaci pevně v rukou, aniž navíc kdy vzbudí u lidí jako teta Agáta zdání, že by ty „náhody“ nebyly jen náhodami.

Pokud jsem napsal, že saturninovská slečna Lucie, je inteligentní a působí příjemným dojmem, že přejete Jiřímu, aby si ji vzal, takovou postavu v příbězích o jeevsovy nenajdete. Naopak woosterovy ženy jsou buď mladším a pohlednějším vydáním tety Agáty, například Lady Florence, nebo naopak slaďoučkým ztělesněním samotného ďábla, například Stephanie, na níž je i Jeeves krátký. Bertie Wooster, je pro svoji dobrosrdečnost a zejména obří ego, jež dávno přesáhlo rozum, často ženami využíván jako nástroj k obveselení a nebezpečným akcím, jimž by ty jež opravdu milují, což bývá často naprostý idiot, příkladem budiž mloky posedlý Fink Nottle, nikdy neudělali. Škála žen ve woosterově životě pestrá od ztělesnění Barbie po lobotomii, vzhledem, mluvou i myšlením, Madeleine, až po woosterovu neustálou nevěstu Honorii Glossop, sňatku s níž, což se není čemu divit, jelikož se jedná o ženu, která se omylem nenarodila jako muž, za přispění jeevese celou dobu uniká.

Kapitolou sami pro sebe jsou woosterovy „kamarádi“. Pro něž, což je další ze záhad bude Bertie riskovat cokoliv, utopení, zastřelení, uhoření, vězení, krádeže, pády, úrazy elektrickým proudem, znemožnění se...apod. Pokud pro ženy, Bertie Wooster, udělá cokoliv, tak u kamarádů, což je rozhodně v případě těchto lidí slovo nadnesené, bude schopen jít co čehokoliv a ani ho nemusí moc prosit. Stačí říct a Bertie, okamžitě začne spřádat „woosterovsky vychytralý“ plán, což po většinou s ďábelským potěšením sleduje Jeeves, jež často bývá „využíván“, nebo lépe nechá se zaplétat i do schémat druhých stran. Výsledek je ten, že zatímco Bertie Wooster, neustále někde padá z průšvihu do průšvihu, jež zvládá, s grácií gentlemana, Jevees většinou stojí někde v pozadí a jen včas nechá někoho jiného, například sundat Woostera držícího se kovové střechy Empire State Buildingu, při elektrické bouři. Ať se tedy děje cokoliv, Jevees vždy vítězí. Přesto, že má vzhled nepodobný Panu Tau, není to rozhodně žádný dobrosrdečný milý pán, který pomáhá dobrým lidem. Naopak Jeeves využívá své ďábelské chytrosti, jež mu ve světě kde luxusní život byl doménou jen velice bohatých, dovoluje žít v naprostém přepychu, cestovat po světě, když se jemu samotnému chce, mít tolik volna, kolik sám chce, vše si nechat sponzorovat a ještě za to dostávat nemalý plat.

Pokud chcete pochopit britské myšlení, přečtěte si Jeevese. Až jej však budete číst, nepředstavujte si Saturnina, ale ďábelsky vychytralého člověka, který by v moderní době dělal poradce premiéra, nebo prezidenta. Takový mnohem chytřejší, charismatičtější a asi stonásobně ďábelštější Sir Humphrey. Jeeves je postava, která nemá v české literatuře žádnou obdobu. A věřte, že pokud by se někde setkal v boji Saturnin a Jeeves, bude to Saturnin, kdo prohraje. Jelikož souboj mezi ním a jeevesem je jako postavit proti sobě užovku a kobru.

Jeeves je ztělesněním toho o čem angloamerický svět vždy byl a je. O světě, jež je na jednu stranu tvrdě rozkastován, i když v dnešní emancipované době je to ještě opředeno zdánlivým oparem „demokracie a rovnosti“ (nic takového neexistuje, vraťte se na zem). Jež umožňuje i vysoce inteligentním lidem z „nesprávné kasty“, žít život jež jim jejich původ neumožnoval. Přestože jeevsovy příběhy jsou z počátku minulého století, žijete-li v britské společnosti, budete nacházet množství paralel, jež se ironickým (jeevsovským) způsobem vysvětlují mnohé „jevy“, jež v Británii, jako zde nenarozený, poznáváte.

Autor: Jiří Krám | pondělí 14.3.2011 10:00 | karma článku: 17,15 | přečteno: 1958x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2806x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 24403x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy