Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chaos co funguje

A co bude dál? To je otázka, kterou si každý kdo žil někdy v zahraničí musí klást. Ono totiž tady to není stejné, jako v ČR, tady žádné jistoty neexistují. Vše si musíte tvrdě vybojovat a často to je strašně vysilující. Jelikož pokud vás něco naučí tato zkušenost, tak je to, že musíte bojovat každý den...

chaos vsude a to ste si jen zasli na obed...

Tady totiž nelze polevit, ale musíte na sobě tvrdě makat, pravda však je, že na rozdíl od mnohých českých zaměstnavatelů tady opravdu jsou věci jako bonusy a ty – opravdu platí – a dokonce vám firma neustále nabízí různé benefity a klidně i pomáhá v soukromých věcech. Jelikož tady si celkem dobře uvědomují, že pokud se firma chová férově k zaměstnancům a dodržuje své závazky, motivuje, ale hlavně jim dává klid na práci.
Protože ten je na tak složitém a hlavně super rychlém trhu jako je Británii nutností. Ono to, o čem se moc nemluví je, jak tady ten byznys funguje. Například v oblasti IT, kde pracuji to je opravdu velmi tvrdá pračka na lidi, kdy se dostanete do situací, které by v ČR řešil tým mnoho lidí a tady jste vystaven úkolu stylem – prostě si s tím poraď. Žádné dlouhé trapné porady na níž někdo si stále stěžuje, že produkt je špatný, čas není dobrý, jak to vše složité a nic nejde.
Tohle tady nikoho nezajímá. Jste hozeni naprosto krutě do vody, stylem ukaž co umíš a když to přežijete je vám naloženo víc a víc odpovědnosti a práce....
A znovu a znovu se opakuje stejný scénář. Nicméně výhodou tu je, že firma ocení pokud se vám něco povede a není tu tolik oblíbený český alibismus, kdy si jeden šéf přivlastňuje práci svých podřízených, ale naopak tady funguje armádní systém, kdy jednotlivec jež dosáhl nějakého úspěchu, je veřejně chválen před „nastoupenou jednotkou“. Tady se automaticky předpokládá, že úkol zvládnete, nikdo se nechodí ptát programátorů (tolik oblíbený sport v ČR) zda by si neudělali čas a milostivě něco nenaprogramovali, načež v ČR oblíbená standardní odpověď „to nejde“, či jiná také velmi oblíbená „to nebylo v zadání“ se tady neočekává a neprojde.
Tady to funguje stylem – ty uděláš to, ty tamto, rozchod – žádné kecy, ale prostě tvrdé řízení s cílem dosáhnout výsledků. Žádné „české porady“ kde se donekonečna omílá, jak je vše složité a co vše se nedá dělat, se tu nevedou.
Vše je straight forward, žádné diskuse, jen úkoly. Na druhou stranu tady funguje velmi kvalitně zapojování zaměstnanců do vymýšlení strategií a konceptů. Jenže opět nikoliv stylem, že se po mnoho týdnů schází stejná partička a tráví diskuse tím, že se vzájemně ujišťují, jak je něco mega složitý, ale naopak opět se rozdají úkoly, pokud si je někdo nevezme dobrovolně, což je také hodně často, že se hledá dobrovolník a tento bod porady je uzavřen.
Tady prostě není čas na nějaké dlouhé řeči a stížnosti proč co nejde. Tady je to tempo takové, že si to mnoho lidí doma vůbec neumí představit. Často se tu maká hluboko do noci, ale to neznamená, že už v 9 nejste nastoupeni v kanclu. Co se tu však světí jsou víkendy. Ty začínají už v pátek, protože mnoho lidí jezdí daleko za rodinami, není výjimkou několik set kilometrů. Ono je to dáno i tím, že cesty do práce jsou tu horor. Někdy to je takové dobrodružství, že pokud byste aspoň o víkendu neměli chvíli možnost si na chvíli od toho HYPER CHAOSU odpočinout, tak to prostě psychicky a asi ani fyzicky nevydržíte.
Část lidí prchá mimo Londýn, často tam stěhují i firmy své pobočky, ale pokud například máte klienty v City, nevyplatí se to. Ve všech případech je to cestování pekelné. Není vůbec vyjímka, že vám nezastaví autobus na zastávce – prostě přijel plnej a už se tam nikdo nevejde – další akce je pak metro. Už jsem zažil spoustu věcí (to, že se nedostanete do třeba dvou vlaků metra a až na potřetí se nějak vmáčknete inside, to už považuju za standard), ale už jsem taky viděl uzavřený schody (ano borec tam dal pásku a pouštěl lidi jen dolů, protože nahoře to nešlo, aby lidi nepřepadávali z nástupiště), tak jsem pod blbejma schodam čekal 15 minut. Když se do metra dostanete, nemyslete si, že je to nějaká pohoda.
Všechno co jezdí ve špičce je „dobytčák“ jinak se tomu nedá říct. Jste rádi, že tam vůbec nějak stojíte a to, že se na vás mačká deset dalších (v lepším případě jen jeden anebo dva), to už je vám vlastně jedno. Konečně dojedete na místo a teď přichází druhá akce – CHCI VEN – což není taková sranda, jak to vypadá, protože se opravdu doslova musíte prodrat ven. Jinak to nejde. Jinak máte smůlu a jedete dál, protože než se stačíte prodrat, tak už někdo nastupuje dovnitř a naháněči z nástupiště (nemám tušení, jak se těm lidem s ampliónem říká) už řvou „majnd d dórs, dys trejn is redy tu depárt“. Hotovo..
A to ještě mnoho lidí cestuje vláčkem což je take kapitola sama o sobě, neb ne do každý prdele Británie (sorry za ten výraz, ale je na místě) to jezdí každejch 5 minut, takže když vám ujede pár metříček, postojíte si u schodů…apod. tak klidně vláček může bejt dávno v pr… když tam dorazíte s jazykem na vestě. Což vás jistě potěší, neb není krasnějšího zážitku, než tvrdout 30 minut někde na King's Cross….
Auto je taky hardcore. To si sice myslíte, že jedete, ale ve skutečnosti je to stejnej průser. Jelikož stojíte všude, protože ze všech možných I nemožných stran se valí davy lidí. A barvy semaforu jsou v Londýně opravdu jen tak orientační… Jelikož když se valí dav, tak to je jak stádo. Často máte jako pěší vůbec problém vyhnout se protějšímu davu, kdy některé přechody připomínají středověkou bitvu, kde se dvě armády ženou tryskem vpřed…na množství, ani ztráty nehleďte…
Život tady je opravdu náročný a firmy to vědí. A proto se tu maká jinak a teprve tady si uvědomíte, jak moc potřebujete mít kam se vracet a jak moc oceníte klid…
Na druhou stranu, víte to tempo je strašné – příšerné – hrozné, ale ta rychlost sebou přínáší to, že zatímco v jiných zemích se spí nebo nebo stávkuje, tady aspoň ta IT část ekonomiky jede tak rychle, že by se z toho majoritě českých stále nespokojených lidí dělali mžitky před očima…
Tady není na blbosti čas, proto taky jde britská ekonomika nahoru, protože si někdo uvědomil, že skončila recese a to co se děje teď se taky už nemusí další desítky let opakovat….

Autor: Jiří Krám | neděle 16.1.2011 10:00 | karma článku: 15,60 | přečteno: 1516x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2806x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 24403x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy