Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výlet pana Kráma do 19 století a o kus dál

Již mnohokrát jsem se zmínil o tom, jak je v Británii stále na každém kroku vidět, že to bylo impérium ovládající svět. I když dnes Spojené království není tím, kdo by, jako například v 19 století, určoval směr světa, je odkaz impéria stále živý. A speciálně v Londýně často zažíváte situace, kdy si se ocitnete na místech, která kromě moderních aut, autobusů, semaforů a dalších vymožeností , vypadají úplně stejně jako v 19 století.

Pohádkový hrad? Kdepak! To je nádraží St. Pancras...

Důvod proč zmiňuji právě 19 století je, že v té době bylo britské impérium na vrcholu a suveréne ovládalo svět a to takovým způsobem, že proti tomu je dnešní USA jen slabým odvarem síly. Díky tomu Londýn znamenal právě v 19 století největší růst a také fakt, že bylo toto město pustošeno požáry, které často vyhladily celé čtvrti. Ten nejslavnější roku 1666 (zajímavá číslice, že?) je dodnes připomínán sloupem (The Monument), který symbolizuje nejničivější požár, jež toto město postihlo a zanechalo 85% obyvatel bez domova. Díky tomu bylo mnoho domů a památek z dřívější doby zcela zničeno a nová výstavba probíhala právě od druhého konce 17 století, a jak rostlo bohatství města, jež dostoupilo maxima právě v 19 století vznikla zcela nová tvář hrdého Londýna, kterou můžeme vidět dnes.
Neznáte-li historii britského impéria, mohou na vás některé ty stavby působit náhodně, protože často jejich smysl je zavát pod vrstvou času. Jenže pokud historii znáte, tak vám velmi rychle názvy budov a názvy ulic, i celých částí prozradí, co to místo kdysi znamenalo. A co byste tu asi viděli, když byste se dostali do 19 století, nebo dál. A nemusíte si to vlastně ani moc představovat, stačí zvednout oči a zadívat se na domy, které samy o sobě jsou svědky dějin a, které pokud jim umíte naslouchat umí ty dějiny vyprávět.
Často mnoho z nich vypadá zašedle, mnohdy se rozpadají, nebo jim majitelé dali moderní háv, ale mnohé ulice stále vypadají, jako byste se propadli do 19 století.

Pokud chcete číst dějiny, tak neexistuje lepší pomůcka, než plánek metra. (no fakt, nedělám si legraci) V Londýně totiž jméno každé stanice něco znamená a rozhodně není jen tak náhodné. Věřte například, že pokud se něco jmenuje Earl’s Court, nebo Baron’s Court, tak opravdu kdysi nějaký dvůr byl. To same je pokud se vynoříte na stanici The Monument, tak tam na vrchu je sloup, jehož historii jsem vám výše popsal. Bank se take nejmenuje jen tak náhodou, protože tam opravdu stojí budova staré burzy a také britská centrální banka. Každé místo má nějakou historii, a když ho jen tak nepřejedete, ale vystoupíte na povrch, dozvíte se víc.
Samostatnou kapitolou je pak řeka, která na rozdíl od těch českých hrála hlavní roli a je i důvodem proč byl Londýn světovou metropolí, o tom však až jindy. Pokud se totiž podíváte na mapu, zjistíte jednu zajímavou věc. Do Londýna se dá doplout odkud kolik na světě. A tohle byla v době, kdy neexistovala žádná letecká doprava, dálnice…atd. obrovská výhoda.  A tudíž pokud začnete správně číst názvy některých míst, jako East India Quay, Canary Wharf, South Quay, ale nemusítte kvůli tomu chodit jen do Docklands, stačí se podívat, že když se něco kousek od Tower  Bridge jmenuje Salt Wharf, tak tam opravdu kdysi bylo molo, kde se vykládala sůl.

Dalším neklamným prvkem imperia jsou londýnské borough (neboli čtvrti). Opravdu není náhoda, že se něco jmenuje Kensington Village a něco jiného například Royal Borough of Chelsea. Problém všech stop do minulosti je v tom, že mnohá místa jsou předražená, jiná zas jsou také předražená, ale v hrozném stavu.
Adresa v Londýně není jen jako v ČR místo bydliště, ale i určitém společenském statutu. Londýn byl a stále je rozdělen na různé čtvrti, které však musely být od sebe nějak odděleny, takže opravdu lze vypozorovat, jak se mění kvalita domů z lepších čtvrtí do míst, kde byla větší koncentrace lidí a tudíž zástavba méně kvalitní. Pokud budete dobře pozorovat, bude vám Londýn vyprávět, kde sídlili bohatí obchodníci, kde naopak jejich služebné, kde naopak byly chudé čtvrti. Kde probíhal obchod a jakou váhu měla kdysi Temže, jakou důležitou tepnou byla nádraží.
Jen dnes po Temži nejezdí parníky, ale moderní lodi a není už hlavní dopravní tepnou spojující Londýn se světem. Nádraží, jsou stále stejná, jen se zmodernizovala. A na místech doků a mol stojí mrakodrapy, nebo jsou zde na luxusní byty přestavěné přístavní budovy.
Stačí nevnímat ho jako turista, stylem Gatwick (Heathrow) - Buckinghamský palác, Westminster, Tower Brigde, London Eye, Trafalgar Square, Piccadilly, nakoupit na Oxford Street …a opět letiště. Pokud si uděláte čas a budete Londýn objevovat, budete možná překvapeni, co vše se dozvíte a jak moc je impérium stále živé…
Ono, pokud něco trvalo stovky let, tak to nezmizí během pár dní.

 

Autor: Jiří Krám | úterý 30.11.2010 10:00 | karma článku: 14,21 | přečteno: 1284x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2806x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

V Ostravě se střetl motorkář s dvěma vozidly, zraněním na místě podlehl

28. dubna 2024  11:15,  aktualizováno  13:29

V Ostravě na ulici Rudná poblíž křižovatky s ulicí Vratimovskou se střetl motorkář s dvěma vozidly....

Budeme radikální. Pro zachování důchodového věku uděláme všechno, řekl Havlíček

28. dubna 2024  13:28

Hnutí ANO udělá vše pro to, aby se nezvyšoval důchodový věk, řekl v pořadu Za pět dvanáct Karel...

Malostranský zápisník: Ze tří žen zbyla ve vládě jedna, ale ta zase vydá za tři

28. dubna 2024

Premium Proč se opět nepovedla feminizace české vlády? Kdo je poslední vládní květinka, která když mluví,...

TOP 09 má na ministra pro vědu a výzkum čtyři kandidáty, řekl Válek

28. dubna 2024  12:58

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 24403x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy